Zasady rejestracji osób bezrobotnych i poszukujących pracy określa rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 26 listopada 2004r.
w sprawie rejestracji bezrobotnych bezrobotnych poszukujących pracy
(Dz. U. z 2004r. Nr 262 poz. 2607 z póź. zm.)
1. Bezrobotny zgłasza się, w celu dokonania rejestracji, do powiatowego urzędu pracy właściwego, ze względu na zameldowanie w miejscu pobytu stałego lub czasowego, a jeżeli nie posiada żadnego zameldowania -do PUP na którego obszarze działania przebywa (§ 2 ust. 1).
Osoba, która nie jest zameldowana lub posiada stałe zameldowanie w innej miejscowości niż miejsce czasowego zameldowania, przy dokonywaniu rejestracji składa oświadczenie, że nie jest zarejestrowana w innym powiatowym urzędzie pracy.
2.Poszukujący Pracy zgłasza się, w celu dokonania rejestracji, do powiatowego urzędu pracy. Poszukujący Pracy może być zarejestrowany w więcej niż jednym powiatowym urzędzie pracy.
3. REJESTRACJA BEZROBOTNEGO LUB POSZUKUJĄCEGO PRACY NASTĘPUJE W DNIU PRZEDŁOŻENIA KOMPLETU WYMAGANYCH DOKUMENTÓW, po wypełnieniu KARTY REJESTRACYJNEJ oraz poświadczeniu przez bezrobotnego własnoręcznym podpisem w obecności pracownika PUP prawidłowości danych i oświadczeń zamieszczonych przez niego w karcie rejestracyjnej (§ 4 ust. 1).
4 Zarejestrowana osoba jest zobowiązana do zawiadomienia w terminie 7 dni powiatowy urząd pracy o wszelkich zmianach danych zawartych w karcie rejestracyjnej (§ 4 ust. 4).
5. Osoba rejestrując się przedkłada do wglądu pracownikowi urzędu pracy dokonującemu rejestracji:
1) dowód osobisty lub inny dokument tożsamości(§ 3 ust. 1 pkt 1),
2) dyplom, świadectwo ukończenia szkoły lub świadectwo szkolne albo zaświadczenie o ukończeniu szkoły, kursu lub szkolenia (§ 3 ust. 1 pkt 2),
3) świadectwa pracy oraz inne dokumenty niezbędne do ustalenia jej uprawnień (§ 3 ust. 1 pkt. 3) między innymi:
• osoby rejestrujące się po likwidacji działalności gospodarczej: decyzje o wykreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej oraz zaświadczenie ZUS o okresie podlegania ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej,
• osoby rejestrujące się, które zawiesiły prowadzenie działalności gospodarczej: zaświadczenie potwierdzające okres zawieszenia działalności gospodarczej oraz zaświadczenie ZUS o okresie podlegania ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej,
• zaświadczenie z ZUS o okresie pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego oraz o podstawie wymiaru tych zasiłków i świadczeń z uwzględnieniem kwoty składek na ubezpieczenia społeczne,
• decyzje ZUS o przyznaniu i utracie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy lub służby, lub renty szkoleniowej,
• osoby pobierające rentę rodzinną - aktualną decyzję o wysokości renty,
• osoby posiadające gospodarstwo rolne - zaświadczenie o wielkości gospodarstwa,
• mężczyźni powracający po służbie wojskowej - książeczkę wojskową,
• osoby, które posiadają zameldowanie poza miejsowością Sokółka - zaświedczenie potwierdzające fakt posiadania lub nieposiadania gospodarstwa rolnego.
4) dokument o przeciwwskazaniach do wykonywania określonych prac, jeżeli taki dokument posiada (§ 3 ust. 1 pkt 4),
5) osoba niepełnosprawna, oprócz ww. dokumentów przedkłada dokument potwierdzający stopień nipełnosprawności (§ 3 ust.2).
6. Powiatowy urząd pracy nie dokonuje rejestracji w przypadku nie przedłożenia dokumentów, o których mowa wyżej lub odmowy złożenia podpisu na karcie rejestracyjnej przez osobę rejestrującą się.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach starosta może wyrazić zgodę na rejestrację osoby nie posiadającej kompletu dokumentów (§3 ust. 5).
Rejestracja osoby, o której mowa w przepisach rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczania społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz. Urz. (WE) L. 149 z 5 lipca 1971, z póź. zm.), następuje w dniu przedłożenia odpowiednich dokumentów stwierdzających jego tożsamość, po poświadczeniu przez niego własnoręcznym podpisem prawdziwości danych i oświadczeń zamieszczonych w karcie rejestracyjnej (§2a, rozp. I).