Zmiany w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez koniczności uzyskania zezwolenia na pracę.
Dnia 28 listopada 2013 Minister Pracy i Polityki Społecznej wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie z dnia 20 lipca 2011 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1507) w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
Najważniejsze zmiany we wzorze oświadczenia
- dodanie Armenii do grupy państw objętych procedurą „oświadczeniową”;
- podawanie sektora działalności gospodarczej zgodnie z PKD na poziomie podklasy;
- podawanie zawodu, który będzie wykonywał cudzoziemiec, wg grup elementarnych klasyfikacji zawodów i specjalności;
- możliwość podawania kilku okresów, w których będzie wykonywana praca;
- doprecyzowanie, iż wynagrodzenie powinno być podawane w przeliczeniu na miesiąc;
- dodanie przy informacji o posiadanym tytule pobytowym cudzoziemca lub konieczności ubiegania się o wizę możliwości podania, iż cudzoziemiec będzie ubiegał się o zezwolenie na zamieszkanie
- podawanie numeru karty pobytu zamiast nr zezwolenia na zamieszkanie;
Pracodawca zamierzający zatrudnić obywatela Republiki Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy ma obowiązek zarejestrowania oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym dla siedziby lub miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Wraz z drukiem oświadczenia należy złożyć podpisane pouczenie prawne oraz okazać do wglądu pracownikowi w przypadku osób prowadzących działalność: wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do KRS, w przypadku działalności rolniczej może to być m.in. zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu KRUS, zaświadczenie z Urzędu Gminy o powierzchni fizycznej i przeliczeniowej gospodarstwa rolnego lub inny dokument potwierdzający posiadanie gospodarstwa rolnego, a w przypadku osób fizycznych dokument potwierdzający tożsamość osoby.
Oświadczenia powinny być wypełnione czytelnie, najlepiej pismem drukowanym, aby umożliwić bezproblemową weryfikację danych identyfikujących zarówno pracodawcę jak i cudzoziemca.
Zarejestrowane oświadczenie stanowi podstawę do uzyskania przez cudzoziemca w polskiej placówce dyplomatyczno - konsularnej w kraju jego stałego pobytu wizy pobytowej w celu wykonywania pracy.
Po uzyskaniu wizy z prawem do pracy przez cudzoziemca polski pracodawca zgodnie z obowiązującym stanem prawnym zatrudnia cudzoziemca na takich samych zasadach jak polskich pracowników.
Procedura rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy jest bezpłatna zarówno dla składającego oświadczenie jak i cudzoziemca.
Pracodawcy zainteresowani przyjęciem do pracy cudzoziemca na powyższych warunkach obsługiwani są w sali operacyjnej w sektorze „A” przy ul. Kryńskiej 40, stanowisko nr.7,tel. 857229039 i w Filii PUP w Dąbrowie Białostockiej przy ul. Gen. N. Sulika 4a, tel. 857126640.