Stypendium
z tytułu kontynuowania nauki dla
osób bezrobotnych – warunki przyznawania
I. Podstawa prawna
Art. 55 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy /Dz. U. 2008 r. Nr 69 poz. 415 z późn. zm./
II. Kryteria przyznawania stypendium:
1. Stypendium przysługuje bezrobotnym bez kwalifikacji zawodowych, spełniającym łącznie następujące kryteria:
- podjęli dalszą naukę w szkole ponadgimnazjalnej dla dorosłych, będącej szkołą publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej albo w szkole wyższej, gdzie studiuje w formie studiów niestacjonarnych w okresie 12 miesięcy od dnia zarejestrowania w Powiatowym Urzędzie Pracy,
- wysokość dochodu na osobę w ich rodzinie, w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej nie przekracza wysokości „dochodu na osobę w rodzinie” uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej.*
2. Postawą do przyznania stypendium z tytułu kontynuowania nauki jest złożenie wniosku przez bezrobotnego do Powiatowego Urzędu Pracy wraz z następującymi załącznikami:
1) świadectwa ukończenia szkoły/szkół (kserokopia potwierdzona za zgodność z oryginałem),
2) zaświadczenie szkoły/uczelni potwierdzające datę rozpoczęcia nauki i jej kontynuację,
3) zaświadczenia potwierdzające ilość osób wspólnie zameldowanych z wnioskodawcą,
4) oświadczenie bezrobotnego dotyczące członków rodziny oraz o uzyskanych dochodach,
5) dokumenty dotyczące dochodów poszczególnych członków rodziny prowadzących wspólne gospodarstwo domowe z miesiąca poprzedzającego rozpoczęcie dalszej nauki.
[Druk wniosku do pobrania w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Sokółce oraz w Filii PUP w Dąbrowie Białostockiej lub na stronie internetowej http://pupsokolka.pl].
3. O przyznaniu lub odmowie przyznania stypendium w związku z podjęciem i kontynuowaniem nauki Wnioskodawca zostaje powiadomiony w formie decyzji w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia złożenia kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku.
4. Po rozpatrzeniu wniosku Powiatowy Urząd Pracy wydaje decyzję administracyjną dotycząca przyznania lub odmowy przyznania stypendium.
5. Osobom uprawnionym stypendium jest wypłacane przez okres 12 miesięcy w wysokości 100% kwoty zasiłku dla bezrobotnych.
6. Podstawą wypłaty stypendium za kolejne miesiące będzie zaświadczenie wystawione przez szkołę, potwierdzające kontynuowanie nauki, dostarczone w terminie wymaganym przez Powiatowy Urząd Pracy.
7. Stypendium nie przysługuje w przypadku przerwania nauki lub utraty statusu bezrobotnego za wyjątkiem utraty statusu z powodu podjęcia zatrudnienia w trakcie nauki (w takim przypadku stypendium przysługuje w wysokości 20% zasiłku od ostatniego dnia miesiąca, w którym podjęte zostało zatrudnienie w trakcie nauki).
8. Stypendium nie przysługuje kontynuującym naukę na studiach podyplomowych.
*Aktualnie kryterium dochodowe na osobę w rodzinie wynosi maksymalnie 351 zł.